ruce

ŘÍJEN 2018

DEN S MRKVIČKOU ANIČKOU

8. října

Podzim je spojený s ovocem a zeleninou, je to krásné téma a ve školce u nás proběhl DEN S MRKVIČKOU ANIČKOU.

 Jednoho dne k mrkvičce přilétl kos a řekl jí, že je divná mrkvička, že nemá barvu jako ostatní mrkvičky – byla totiž celá bílá. Byla z toho moc smutná a od ostatní zeleniny zjišťovala, jakou barvu vlastně má mít, ale nikdo jí neporadil ani nepomohl. Každá zelenina, které se zeptala, znala jen tu svojí barvičku. Na pomoc jí přispěchala oranžová paprika, která jí poradila, jakou má mít barvičku.

Děti si ráno plnily úkoly, zopakovaly si barvičky, sázely mrkvičku podle písmen, hledaly správné velikosti mrkvičky, třídily podle geometrického tvaru, nezapomněly ani spočítat mrkvičce vlásky. Štětcem a správnou barvičkou si namalovaly svoje veselé mrkvičky, při tělocviku se naučily novou básničku, protáhly si celé tělo (při sázení, zalévání a okopávání mrkvičky) a při reakcích na signál navštěvovaly různé druhy zeleniny, které se u nás ve školce objevily.

Také si ukazovaly jednotlivé části mrkve a vysvětlovali jsme si, na co jsou potřeba kořínky a nakonec jsme pozvali mrkvičku k holiči, ostříhali vlásky a jen vršky mrkviček dali na mokrou vatu a budeme čekat, jestli se mrkvičce znovu zazelenají vlásky.aby byla mrkvička veselá o polovinu své barvy se s ní rozdělila.

DLABÁNÍ DÝNÍ + DRAKIÁDA

ve čtvrtek 18. října od 15:45 hod.

Na zahradě pod přístřeškem, dýně si prosím přineste s sebou.

Pokud bude foukat vítr, tak po dlabání dýní budeme pouštět draky na poli vedle mateřské školy.

Ve čtvrtek odpoledne se sešla asi polovina dětí a rodičů. Nejdříve jsme dlabali a zdobili dýně. Této činnosti se tentokrát věnovali spíš rodiče – děti přihlížely, pomáhaly, ale za chvíli už dováděly na zahradě a nemohly se dočkat drakiády.

Zpočátku to vypadalo na úplné bezvětří, ale počasí se umoudřilo a slabý vítr konečně zafoukal. Draků se nad polem vznášelo dost, i když to dalo trochu běhání a práce.

Odpolední akce se vydařila, počasí bylo téměř letní.

Na draky vzpomínáme a dýně nás ráno vítají svými světélky do školky.

 

HASIČSKÁ ZBROJNICE V ČÁSLAVI

pondělí 22. října odjezd v 9:15 hod.

 

V pondělí dopoledne jsme navštívili Hasičský záchranný sbor v Čáslavi. Tatínek Marušky nám předvedl hasičská auta, jejich vybavení, poutavě vysvětlil dětem, na co se vše používá – při ohni, při dopravní nehodě, prolomení ledu na rybníku, polámání stromů, při havárii ropovodu a dalších nebezpečných situací, kdy musí hasiči zasahovat a zachraňovat.

Děti si mohly nasednout do auta, vyzkoušet termo kameru na hledání osob nebo zvířat při požáru, helmu se zlatým ohnivzdorným štítem, obtěžkat nářadí nástroje, se kterými hasiči při záchraně pracují.

Potom dětem ukázal, jak se hasiči spouští po tyči, když je vyhlášen poplach a některé děti si to zkusily.

Provedl nás prostory hasičské zbrojnice, předvedl posilovnu, kde si udržují kondici, aby vše zvládli.

Venku si děti mohly prohlédnout a vyzkoušet lezeckou stěnu, čtyřpatrovou věž, kde se také trénuje výstup a zásah hasičů. Vedle je hřiště, které hasiči využívají na tenis, fotbal, vybíjenou a podobné hry. Zároveň je zde krásný prostor pro odpočinek a relax.

Děti se vracely do školky spokojené, plné dojmů a nových poznatků

Za zprostředkování návštěvy a prohlídku hasičské zbrojnice tatínkovi Marušky moc děkujeme